Jak dochodzi do zakażenia grzybicą skóry?

Jak dochodzi do zakażenia grzybicą skóry?

lekarz przypisuje Infanrix hexa tylko niektórym osobą chorym

Grzybica skóry to nieprzyjemna choroba, która często dotyczy skóry stóp, jednak może pojawić się również na innych partiach ciała. Zdarza się, że choroba pojawia się na dłoniach, a nawet twarzy. Co jest jej przyczyną? Zarażenie zarodnikami grzybów chorobotwórczych. W niektórych środowiskach kontakt z nimi jest szczególnie łatwy.

Do zarażenia grzybicą dochodzi stosunkowo często podczas użytkowania obuwia należące go innej osoby. Jeśli założysz buty, które były zdezynfekowane, a poprzednia osoba miała grzybicę, istnieje ryzyko zarażenia. Dotyczy to także przymierzania butów w sklepach. Ponadto warto na co dzień nosić nie tylko swoje, ale również dobrze dobrane obuwie. Zbyt ciasne buty mogą powodować odkształcanie i grzybicę płytki paznokcia. Z kolei obuwie nie zapewniające odpowiedniej wentylacji sprzyja rozwojowi grzybów. Podobnie jak źle dobrany skarpety.

Można zarazić się przez buty, ale powodem zakażenia może być także brak obuwia w sytuacjach, gdy lepiej mieć warstwę ochronną na stopach. Dobrym przykładem jest korzystanie z publicznych pryszniców, łazienek czy basenu. Najlepiej też wybierać się na manicure i pedicure jedynie do salonów, gdzie wiemy, że panują odpowiednie warunki higieniczne. Zdarzają się bowiem zakażenia za pośrednictwem niewłaściwie odkażonych narzędzi kosmetycznych.

Mitem jest natomiast to, że w uniknięciu grzybicy pomaga częste mycie skóry, zwłaszcza nóg. Wręcz przeciwnie. Czyszcząc nogi zbyt często wyjaławiasz naturalne środowisko bakterii i sprzyjasz rozwojowi grzybicy.

Kategorie artykułów